Stužková slávnosť hľadáčikom FUJIFILM X-T3

Stužková slávnosť hľadáčikom FUJIFILM X-T3

O svadbe sa hovorí, že je to kráľovská disciplína z pohľadu fotografa, ale stužková je nemenej náročná disciplína. Je to jedinečný okamih pre dvadsať-tridsať mladých ľudí a tí všetci musia byť stredobodom pozornosti fotografa. Na stužkovej slávnosti ide všetko vo veľmi rýchlom slede. To znamená 6-7 hodín pozornosti fotografa, od prípravy v zákulisí až po after-party. A okrem pozornosti je potrebná aj spoľahlivá fototechnika, ktorá nesmie sklamať.

f1.4 čas 125, ISO 800, 35mm

Šťastie praje pripraveným

Program stužkovej slávnosti tvorí celá trieda a to znamená, že je to veľmi živý proces do posledného momentu, plný zmien a prekvapení. Ja ako fotograf prichádzam už na generálku, aby som sa pripravil na priestory, svetelné podmienky, naštudoval si program. Samozrejme, že počas slávnostného večera sa vždy udejú neočakávane veci a ako fotograf to musím zvládnuť, lebo program nepočká. Všetko ide veľmi rýchlo, študentov je veľa, včasné zmeny svetelných podmienok, presuny bleskov, pozície, … to všetko si vopred pripravím, aby som bol počas slávnosti skoro „neviditeľným“.

f2.8 čas 125, ISO 500, 80mm

Manuálna expozícia – kreativita so svetlom

Práve svetelné podmienky bývajú na stužkových veľmi náročné. Za oknami je už tma, minimálne osvetlenie pódia (parketu), iba „atmosférové“ osvetlenie sály, diskotékové svetelné lúče, to všetko je krásne pre pocit hostí, ale ťažké pre fotografovanie. Pre zachovanie atmosféry na fotkách musím zvoliť decentné prisvetľovanie, tak, aby som nemusel bojovať s vysokým ISO a šumom. Navyše ja fotím iba v plne manuálnom režime, aby som mal pod kontrolou svetlo, ktoré je mojím vyjadrovacím prostriedkom. V tomto má FUJIFILM jedinečné postavenie, prináša tradičné ovládanie fotoaparátu spojené so špičkovou technikou.

Ako svetelnú výbavu používam výkonný blesk Godox TT685F aj s riadiacou jednotkou Godox X1T, ktorou si dokážem diaľkovo meniť intenzitu zábleskov aj v režime vysokorýchlostnej synchronizácie. Viac som o blesku písal v mojom ďalšom blogu.

f4 čas 250, ISO 640, 16mm

Chcem zachytiť radosť

Tú majú mladí ľudia spontánne v sebe a zachytiť ju sa mi darí jedine vtedy, keď mám aj ja radosť z fotografovania. Moja fotovýbava mi v tom pomáha, Fujifilm X-T3 je spoľahlivý rýchly foťák s unikátnym X-TRANS senzorom s jedinečnými farbami, manuálnym ovládaním. Okrem super ostrých Red Badge objektívov Fujinon XF 16-55/f2.8 a XF 50-140/f2.8, je to aj famózny XF 35/f1.4. V dnešnom porovnaní už táto tridsaťpäťka nepatrí k rýchlikom ostrenia, ale jej optická konštrukcia dokáže zachytiť úžasnú atmosféru každého galavečera.

f4 čas 250, ISO 800, 16mm

Budúci maturanti

Ak vás moje fotografie zaujali a pripravujete sa na stužkovú, vyžiadajte si ponuku.

f1.4 čas 125, ISO 800, 35mm

Čas na nový FujiFilm X-T5

Moje aktuálne combo bezzrkaloviek X-T3 a X-T1 si už zaslúži upgrade. Fujifilm prichádza práve včas s novou generáciou a veľmi ma potešili podstatné vylepšenia – je rýchlejší vďaka novému procesoru X-Processor 5, 40Mpx snímač X-Trans 5 HR dokáže zachytiť viacej svetla, stabilizácia to všetko v menšom tele. Tak ostanem verným nepárnym generáciám FujiFilm X-T5.

Fotky v tomto blogu som nafotil v reštaurácii Maranello vo Vlčom hrdle v Bratislave.

Ďalšie fotografie zo slávností, či už stužkovej, svätého prijímania alebo rodinných nájdete v mojom portfóliu.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Verified by MonsterInsights