Fotenie folklóru s bleskom Godox TT685F

Fotenie folklóru s bleskom Godox TT685F

Ľudový tanec fotím už viac ako 4 roky, k tomuto žánru ma priviedol môj syn a už som pri detskom folklóre ostal. Fascinuje ma na ňom tá energia, dynamika a prirodzenosť, ktorá sa do vás dostane aj cez objektív. K vytvorenie celkovej fascinujúcej atmosféry je nevyhnutné okrem iného aj zaujímavé svetlo, ktoré je plne prispôsobené danej scéne, keďže je ďalším výrazovým prostriedkom. Svetlo je v každom okamihu iné, a ak chcete mať aj technicky kvalitné fotky, použitie blesku je nevyhnutné. Kombináciu rýchleho pohybu a menej osvetleného pódia nevyrieši za vás stabilizácia čipu. Tá by vám síce dovolila dlhšie časy, ale za cenu rozmazaných tanečníkov.

f4, čas 200, ISO 640, 35mm

Tak ako je energický tento žáner, tak rýchle pohyby a akciu si vyžaduje aj od fotografa. Fotíte detaily, polocelky, aj celky, premiestňujete sa v rámci hľadiska, dávate pozor na mikrofóny na pódiu, meníte uhly, … Dá sa to zvládnuť aj s jedným ale výkonným bleskom. Keďže niekedy fotíte aj zo zadných radov hľadiska, tak je dôležité umiestnenie blesku pri pódiu a diaľkové odpaľovanie. Dlho som využíval blesk Fujifilm EF-42 s lacnejším odpálovákom Commlite, ale začal som narážať na limity tejto kombinácie.

Godox TT685F v akcii pod pódiom

Rozhodol som sa pre upgrade svetelnej výbavy. Fujifilm nemá dostatočnú ponuku dobre vybavených bleskov, ale naštastie sa dá vyberať z ponuky tretích strán. Hľadal som výkonnejší blesk so smerným číslom aspoň 60, plnou podporou „fudžiňáckeho“ TTL protokolu, vysokorýchlostnú synchronizáciu (HSS až 1/8000s) a to všetko aj v bezdrôtovom (rádiovom) režime. Voľba padla na skvelý Godox TT685F aj s riadiacou jednotkou Godox X1T.

O možnostiach kompletného nastavenia tohto výborného blesku sa tu nebudem rozpisovať, doteraz som ich všetky nevyužil, ale zameriam sa na tie najdôležitejšie. Moje nadšenie spôsobili 3 pre mňa hlavné benefity.

Prvým z nich je bezdrôtový prenos nielen TTL, keďže ja fotím takmer výlučne v plno manuálnom expozičnom režime, tak aj bezdrôtové ovládanie výkonu blesku. Už nemusím bežať z hľadiska k blesku, ktorý mám umiestnený pri pódiu, aby som upravil výkon. Jednoducho na riadiacej jednotke Godox X1T, ktorú mám na fotoaparáte zmením výkon a blesk okamžite zareaguje.

Druhým prínosom je HSS, pri veľmi rýchlych tancoch mi nestačil synchronizačný čas pôvodného blesku 180. Istotou vo folklórnom tanci je rýchlosť uzávierky 320. V kombinácii s clonou f2,8 alebo f1,4 a k tomu komfortné ISO 200-1600 zaznamenám aj tie najrýchlejšie výskoky a akcie mladých tanečníkov a pritom je fotka technicky kvalitná.

V neposlednom rade je to aj vyšší výkon blesku Godox TT8685F v porovnaní s Fujifilmom EF-42. Bol som prekvapený, aký rozdiel prináša navýšenie smerného čísla zo 42 na 60.

f7.1, čas 180, ISO 1000, 55mm

Podľa mojich skúseností je pre majiteľov FUJIFILM fotoaparátov blesk Godox TT685F v kombinácii s „wireless“ jednotkou najideálnejšou kombináciou, ktorá zvládne aj profesionálne nasadenie.

Fotografie sú z vystúpenia detského folkórneho súboru Kremienok. Ďalšie zábery z tanečných vystúpení si môžete pozrieť v mojom portfóliu.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Verified by MonsterInsights