So silným ND filtrom ako na rybačke
Nikdy neviete či niečo ulovíte a vždy je to o dlhom vyčkávaní. Nie som rybár, ale podobné pocity som mal pri zoznamovaní sa s fotením ND filtrom K&F Concept ND8-ND2000 a extra dlhými časmi.
Už dlhšie som pokukoval po ND filtri, s ktorým by som mohol aj počas dňa rozmazať hladinu alebo oblohu. Zvažoval som aj pevné ND filtre, ale nakoniec som sa rozhodol pre K&F Concept ND8-ND2000 Nano-X. Je to variabilný ND filter s viacnásobne odolnou vrstvou s priemerom 72mm pre môj objektív Fujinon XF 16-55 f2.8. Nehľadal som ultimatívne riešenie v podobe zásuvných, alebo iných drahých riešeniach. Išlo mi o štandardnú kvalitu, jednoduchosť použitia, voľnosť a kreativitu vo viacerých žánroch.
Tak som sa rozhodol pre variabilný ND filter. Či dobre, alebo nie, dozviete sa v nasledujúcich riadkoch.
Výlet č.1 – podvečerná Bratislava
Najbežnejším motívom kde sa využíva ND filter a dlhšie časy je rozmazanie vodnej hladiny. V Bratislave máme celkom rýchlo tečúci Dunaj, tak ten je ideálny, v kombinácii s „Downtown“ modernou štvrťou s výškovými budovami. Tie čnejú až do oblakov a to je ďalšia príležitosť ako rozmazať pohybujúce sa mraky. Vybral som sa podvečer tak, aby som stihol aj záver slnečného dňa, aj zlatú aj modrú hodinku.
Samozrejmosťou je statív, ktorý som si rozložil na brehu, asi aj preto tá podobnosť s rybármi. Navyše som mal zapnutý na svojej FUJI X-T5 NR noise reduction, čo by malo pomôcť pri fotení s dlhými časmi, predovšetkým odstránením tzv. Hot pixelov. Tie môžu vzniknúť pri zahrievaní sa čipu. A tu je druhá podobnosť s rybármi, keďže každý jeden záber, ktorý som urobil bol spracovávaný dvojnásobne dlhý čas. Tak napríklad odfotenie 2 min. expozície mi trvalo 4 min, keďže fotoaparát robil ešte ďalší záber „na čierno“.
Pri takomto “pálení“ času ani neviete ako uplynú 2-3 hodinky fotenia. Keď zapadne slnko, je jarný večer ešte poriadne studený. Cez deň teplo, slnečno, ideálne na fotenie kvetiniek, ale večer klesne teplota k 5 stupňom.
S úlovkom prvého dňa som bol nad mieru spokojný. A moja prvá skúsenosť? Pre pekné „rozmáznutie“ rieky je ideálny čas 2-4 min. a preto aj silný ND filter aspoň 1000 je počas zlatej hodinky nevyhnutnosťou. Tieto časy uzávierky sa týkajú aj „rozmáznutia“ oblohy. Pod 1 minútu to nie je ono, iba v prípade veľmi rýchleho prúdu (napr. vodopád). Úvodný obrázok downtown s mostom Apollo som tiež snímal 3 minúty.
Výlet č.2 – fotenie počas dňa: X efekt
Na ďalší fototréning s ND filtrom som sa vybral počas dňa, striedalo sa slnečno, aj pod mrakom. Chcel som sa zamerať na oblohu a zaujímavé budovy a stavby. Snažil som sa zvoliť deň, v ktorý som si myslel, že fúka silný vietor a dostatočne rýchlo pohybuje mrakmi. A tu vznikla ďalšia moja skúsenosť – paralela s rybolovom, že nie vždy sa podarí dobrý úlovok.
Na jednej strane rýchlo sa meniace podmienky na oblohe a zároveň si musíte strážiť aj správny smer svietenia. To je veľmi dôležité pri variabilných ND filtroch, keď fotíte v slnečnom počasí. Keďže ide v podstate o 2 rotujúce polarizačné sklá, ktoré sa stmievajú otáčaním, tak efekt je najvýraznejší, keď máte slnko zboku. Navyše sa tu prejavuje najväčšia nevýhoda variabilných ND filtrov – ich náchylnosť na tzv. X efekt. Pri použití najsilnejších hodnôt, v mojom prípade nad cca 1500, veľmi často vzniká nerovnomerné krížové stmavenie v tvare písmena X. Vtedy musíte buď ubrať intenzitu stmavenia alebo si zvoliť iný uhol voči slnku. Na rozdiel od prvého dňa, toto dlhé fotenie nebolo až tak úspešné, aspoň čo sa týkalo oblohy. Urobil som ešte pár záberov divokej vodnej prírody, ktorou som si zachránil radosť z dnešného fotenia.
Čo mi neskutočne prekážalo po prvých dvoch foteniach, boli tie zdĺhavé dvojnásobné expozície. Preštudoval som pár diskusií na tému hot pixelov a noise reduction na Fujifilm foťákoch a dozvedel, že je to takmer zbytočné. Najviac informácii som našiel na končiacom DPreview.com, škoda že skončil …
Odvtedy som NR vypol a okrem rýchlejšieho snímania, som už neprešvihol ani zaujímavé momenty, napr. lepšie svetlo, loď na Dunaji a pod.
Výlet č.3 – fotenie svetelných pruhov
S taktom silným ND filtrom sa môžete vybrať fotiť svetelné pruhy aj podvečer, nemusíte čakať na nočné zábery. Ja som začal fotiť ešte za svetla, nechcem tento začiatok nazvať zlatou hodinkou, lebo to pochmúrne počasie nemalo so zlatou farbu nič spoločné. Napriek tomu ešte je dostatok svetla na presvetlenie okolia a farebné pruhy majú svoje čaro. Určite chcem hľadať fotogenickejšie prostredie pre tento typ záberov.
Zlatá hodinka prechádza do modrej, kedy je ešte zbytkové svetlo. Zábery dostávajú nádych večernej atmosféry.
Potom nastala ideálna modrá hodinka, kedy je už cítiť večerná nálada, ale obloha stále ešte nie je tmavá, nočná.
Kompaktnosť aj intenzita
Mám v hlave aj ďalšie zaujímavé námety, predovšetkým architektúru, guľový radar na letisku pri Ivánke, … na ktoré sa teším. Tak odpoveď na otázku položenú v úvode, neľutujem svoje rozhodnutie o variabilnom ND filtri. Zistil som jeho slabinu v porovnaní s drahšími riešeniami resp. pevnými ND filtrami, tzv. X efekt. Viem sa tomu prispôsobiť, nenafotím síce počas slnečného poludnia rozmáznutú oblohu, ale vodnú hladinu áno. Ja oceňujem tú voľnosť a jednoduchosť použitia, otáčaním filtra si viem postupne prispôsobovať intenzitu stmavenia, nemusím nasadzovať a meniť pevné ND filtre – to je pre mňa strata času a radosti z fotenia. Rád sa presúvam na bicykli z jedného fotopointu na ďalšie a práve túto rozmanitosť, hravosť, kompaktnosť ale aj silu-intenzitu variabilného ND filtra K&F Concept ND8-ND2000 vítam.