(Ne)tradičné fotenie s Fujifilm Fujinon XF56mm f1.2 R WR

(Ne)tradičné fotenie s Fujifilm Fujinon XF56mm f1.2 R WR

Už som dlhšie premýšľal nad náhradníkom môjho najstaršieho objektívu Fujinon XF35mm f1.4. Je to kompaktné sklo s krásnym bokeh, s ktorým som veľa prežil a verím, že ešte prežijem, ale tá rýchlosť zaostrovania je už citeľne horšia. Výborne sa hodí na večerné akcie ako sú stužkové, firemné večierky. Práve tento rok som zažil stužkovú nie ako fotograf, ale ako otec. Oficiálny fotograf bol teraz niekto iný a ja som si zobral iba nenápadnú zostavu Fujifilm X-T5 a starú 35ku. Fotil som od nášho slávnostného stola, bez blesku a podarilo sa zachytiť peknú atmosféru, hoci na diaľku, však doma to digitálne zazoomujem. Aspoň som si to myslel, keďže 40 MPx snímač X-T5 má dostatok pixelov na pohodlné orezanie. Ale tu som narazil na ďalší problém, ktorý ma predtým netrápil. Toto staručké sklo už nedokáže nakŕmiť tieto najnovšie X-Trans snímače. Fotky sú pekne, použiteľné, ale ja už som po tých rokoch rozmaznaný ostrosťou pri vyvolávaní RAWu a to bol moment, kedy som sa pustil do zvažovania nástupcu.

Fujifilm má veľmi silné zastúpenie v oblasti 30-35mm, ale ja som uvažoval o trochu dlhšom ohnisku, však táto 35 ešte bude slúžiť, tak načo zasa to isté. Vedel som, že chcem vysokosvetelný objektív minimálne f1.4 a trochu dlhší, ale stále ešte kompaktný, na nenápadné fotenie.

Chvíľu som uvažoval nad super výhodnou dopredajovou ponukou Fujinon XF56 f1.2 prvej generácie, ale to by mi tiež nestačilo na 40 MPx snímač. Na trhu je už aj nová generácia XF56mm f1.2 R WR, ale tá je pomerne drahá. Nakoniec to rozlúskla za mňa Prolaika s jej narodeninovou akciou -20%, ktorej želám veľa ďalších úspechov aj s jej portálom www.fotoma.sk.

Už som viac neváhal a ani vás nebudem zaťažovať porovnávaním so starším objektívom. Mojim cieľom bolo nahradiť starú 10-ročnú konštrukciu novou a nie podobne starou konštrukciou hoci „fungláčom z obchodu“.

1. Paradox

Je to objektív s typickým portrétnym ohniskom (85mm v prepočte na FF), ale ja sa nešpecializujem na portréty. Príležitostne portréty fotím s Fujinon XF 55-140 f2.8. Tak využijem vôbec tento nový prírastok? Ja som s ním mal paradoxne iné zámery, tak poďme ne.

f3.6 čas 1/125, ISO 200, 33mm

Najprv technické parametre …

  • Ohnisko 56mm (85mm ekvivalent kinofilmu)
  • Uhol záberu je 28,5°
  • 8 skupín / 13 optických členov (2 asférické šošovky, 1 nízko rozptylová ED šošovka)
  • Clona s jedenástimi do kruhu tvarovanými lamelami
  • Rozsah clony: f/1.2 – f/16 (1/3 kroky)
  • Minimálna zaostrovacia vzdialenosť: 50 cm
  • Priemer filtra: 67 mm
  • Rozmery (priem. x dĺž.): 79,4 mm x 76 mm
  • Hmotnosť: cca 445g (bez krytky objektívu a slnečnej clony)

… ale vás bude zaujímať fungovanie v praxi. Sú to skúsenosti z prvého mesiaca fotenia s týmto objektívom, všestranné hodnotenie vyžaduje dlhodobejšie používanie.

2. Paradox – eventové fotenie tak trochu inak

Vystúpenia detského folklórneho súboru Kremienok fotím už niekoľko rokov, väčšinou si vystačím s combom dvoch tiel a dvoch objektívov XF 16-55 a XF 55-140 obe f2.8 a s diaľkovo odpaľovaným bleskom pod pódiom. Tentokrát som do Radošínskeho naivného divadla, kde sa vystúpenie konalo, zobral na prvé fotenie aj novučký Fujifilm Fujinon XF 56 f1.2 WR. Bolo to také netradičné fotenie, keďže na samotné vystúpenie na pódiu s množstvom účinkujúcich je vhodnejšie vyššie clonové číslo, aby bola celá tanečná formácia ostrá. Navyše sa tentokrát nekonala večerná after-párty, kde by sa tento objektív cítil ako ryba vo vode. Tak mi neostalo nič iné ako ho vyskúšať na fotenie samotného tanečného vystúpenia. Mám 2 telá FujiFilm X-T5 a X-T3, tak som ho striedavo využíval spolu s inými objektívmi. Poskytol mi úplne nový pohľad na folkloristov, bez blesku, s krásnym bokeh, kde menšia rovina ostrosti dávala vyniknúť hlavnému aktérovi, ale pritom dotvárala atmosféru.

f1.4 čas 1/320, ISO 400, 56mm
f1.2 čas 1/320, ISO 400, 56mm
f1.4 čas 1/320, ISO 400, 56mm

Trošku som sa obával, aby som pri fotení na nízke clonové číslo nemal veľa odpadu vzhľadom na veľmi malú rovinu ostrosti. Na Fujine X-T5 s automatickým zaostrovaním na tvár a oko to nebol problém, využíval som ho na akciu a detaily. Ale radšej som na rýchly tanečný pohyb nastavil clonu F1.4. Tento objektív má ťažšiu sústavu optiky a nové DC motorčeky musia „utiahnuť“ túto hmotnosť pri preostrovaní, na superrýchle športy to nie je, ale rýchly tanec spoľahlivo stíha zaostrovať. Prednosť dostal jedinečný bokeh a optická kvalita, v tom sú jeho prednosti.

f1.6 čas 1/320, ISO 250, 56mm

Navyše dokáže naplno vykresliť 40 MPx X-Trans snímač, tak aj na prípadne cropovanie máte dostatok pixelov. Je vidno tých 10 rokov pokroku. Keď vyšla XF35 F1.4 tak stačila na X-E1 so 16 MPx, ale na najnovšie snímače 5.generácie už nestačí.

3. Paradox – street_photo

Je to poctivý kus skla a kovu, objektív váži 445 gramov, keď k tomu pripočítame telo Fujifilm X-T5 s 557 gramami, tak sme na kilečku. Ja rád kombinujem prechádzky s fotením a toto je stále pohodlná záťaž, s ktorou si užijem oboje a ulovím aj pekné streetovky. Oceňujem nenápadnosť a s dlhším ohniskom môžem fotiť z väčšej vzdialenosti.

f2.5 čas 1/125, ISO 1000, 56mm
f5 čas 1/160, ISO 800, 56mm (omylom zabudnuté vysoké ISO)
f13 čas 1/125, ISO 160, 56mm
f1.8 čas 1/250, ISO 160, 56mm

V predchádzajúcom odseku som spomínal rýchlosť zaostrovania. Na dennom svetle som ho otestoval na plnú dieru a automatickom zaostrovaní na oko. Výsledok bol výborný, skúšali sme rýchle pohyby, otočky, ruky pred tvár … a oko je ostré.

f1.2 čas 1/320, ISO 125, 56mm

Ani padajúce lístie ho nezmiatlo, stále hovoríme o naplno otvorenej clone f1.2

f1.2 čas 1/320, ISO 125, 56mm

Nezaskočí ma ani keď sa prehupne popoludnie do večera a slnko zapadne. Aj večerné streetovky sú kreatívne, cez veľkú dieru ide dostatok svetla, tak si v pohode nastavíte čas napríklad 1/125 (aby ste mali aj pohyb ľudí ostrý), a nemusíte ísť do vysokého ISO. Ale zvažovať treba, ak fotíte napr. dvojicu a chcete mať oboch ostrých, tak je nutné trošku pricloniť na F1.4-F1.8.

f1.2 čas 1/125, ISO 250, 56mm
f1.2 čas 1/125, ISO 160, 56mm
f1.2 čas 1/125, ISO 320, 56mm

Konečne (ne)paradox – prirodzené portréty

Ak mám fotiť portréty, tak radšej v exteriéri, s využitím prirodzeného svetla a zakomponované do prostredia. Aby to bolo príjemné fotenie, ktoré nepriťahuje príliš veľa pozornosti a čumilov, tak fototechnika by mala byť kompaktná, ale kvalitná. Obrazový výkon tohto Fujinonu XF56mm f1.2 R WR je fantastický – famózne podanie farieb, kontrastu, ostrý od kraja po kraj, prechod medzi ostrou a neostrou časťou scény, prípadne samotným typom bokehu.

f1.4 čas 1/320, ISO 160, 56mm
f1.2 čas 1/320, ISO 125, 56mm
f1.4 čas 1/250, ISO 125, 56mm

Clona f1.2 v netrénovaných rukách

Vysoko svetelný objektív je výborný pomocník, ale na tak malú hĺbku ostrosti si musíme dávať pozor, ak fotíme z blízka, tak jednoznačným pomocníkom je automatické zaostrovanie na oko (iba na tvár je nedostatočné). Keď som sa pochválil novým objektívom môjmu kamarátovi Peťovi, hneď ho zobral do rúk a odfotil ma. Skontroloval na displeji fotoaparátu a pochválil ostrosť. Mal som na mojej Fujine predvolené ostrenie iba na tvár, nie na oko.

f1.2 čas 1/125, ISO 250, 56mm

Až na veľkom monitore uvidíte, že pri clone f1.2 bolo zaostrené na moje velké obočie a moje ľavé oko je už trošku mimo a pravé už celkom mimo roviny ostrosti.

f1.2 čas 1/125, ISO 250, 56mm (výrez)

Záverečný paradox

Je to objektív, na ktorý musíte ísť s citom aj rozumom, ak ho chcete využiť aj na iné fotenie, pre ktoré bol tento portrétny špecialista navrhnutý. V opačnom prípade sa zmení z ostrej zbrane na mäkkú palicu. Jeho ohnisko, uhol záberu aj krásny bokeh podporuje kreatívne fotenie a dokáže vykúzliť neobyčajné zábery, len treba byť pohotový. Rýchlosťou vás tento objektív nebude obmedzovať ani na maximálne otvorenej clone. Však preto ho vlastne kupujete.
Ale ak chcete fotiť na plnú dieru, tak musíte premýšľať, kedy a ako ju použijete. Krásnu fotku nezachránite, ak nemáte zaostrené na hlavný objekt alebo na viacero, ak je to treba. Finálna fotografia nebude viesť diváka, jeho oko sa bude trápiť, kam sa má pozrieť a celé čaro je preč.
Určite som neodhalil po mesiaci používania všetko, na to treba dlhší čas. Aj ja si musím privyknúť na trošku dlhšie ohnisko. Ale o tom to je, vybočte zo stereotypu a môžete objaviť novú radosť. Ja sa na to objavovanie teším a verím, že to bude dlhé a plodné fotenie.

Odpoveď na záver – zahoďte predsudky a paradoxy. „Neškatuľkujte“ tento objektív iba na portréty, je to špičkové univerzálne pevné sklo, pripravené pre 40 a viac MPx snímače.

Jedno jubileum 20 rokov Prolaika som už spomínal a pridám aj druhé – 35 rokov detského folkórneho festivalu Kremienok. Mám tu česť byť už niekoľko rokov ich dvorným fotografom a rád si popri tom testujem novú fototechniku.

Ďalšie moje fotky si môžete pozrieť v mojom portfóliu.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Verified by MonsterInsights