O mne

Fotografovanie mi dáva slobodu, ktorej sa často nevedomky vzdávame výmenou sa pohodlný systém.

Štýl fotografovania

V dnešnom svete imidžu a štylizovania sa snažím ísť trošku pod povrch a hľadať prirodzenosť a radosť … ale so zachovaním  vizuálnej „peknosti“. Svetlo nevyužívam na hľadanie dokonalej krásy, ktorá je podľa mňa umelá, keď sa zvýrazňuje obal. Svetlom hľadám dušu prostredia alebo človeka a som šťastný, keď sa mi podarí nájsť a zachytiť chuť a radosť zo života. Pri fotení rád splyniem s prostredím, aby som nenarúšal atmosféru a zachytil spontánne momenty. Keď hostia nevedia o objektíve, neštylizujú sa, ale si užívajú oslavu, podujatie. Fotenie nie je o strnulej strojenosti, ale o našej prirodzenosti a postuju k životu. V tom sme každý jedinečný a potom budú aj vaše fotky unikátne, nie ako milión iných fotiek na sociálnych sieťach s naučenými gestami.

Ak vás zaujíma aj technická stránka

Síce som sa fotografovaniu venoval ešte v mojich detských časoch s foťákom Smena a zväčšovákom v tmavej komore, ale „novodobému“ fotografovaniu sa venujem od roku 2012. V uvodzovkách preto, že som snažil oživiť moje analógové spomienky, keď som s expozimetrom manuálne nastavoval expozičný trojuholník. Príchod FUJI X systému ma zasiahol ako blesk, prepojil najmodernejšiu techniku s analógovým prístupom. Manuálne ovládanie clony na objektíve, kolečko na čas aj na ISO, to mi dáva okamžitý prehľad ale aj prístup k expozičnému nastaveniu.

A k tomu bezrkadlovka, ktorá mi pomáha v kreativite. Keďže mám rád slobodu, nenechávam sa zväzovať automatikou fotoaparátu, ktorá nepozná moje myšlienky, moje videnie svetla … prepadol som kúzlu plne manuálneho expozičného nastavenia a moja Fudžina ma v tom podporuje. Okamžite vidím v hľadáčiku môj zámer so svetlom a dokonca mi ho pomôže odhaliť tam, kde som ho nevidel.

Každému vyhovuje niečo iné, zrkadlo, značka, FF, … Digitálna technika už dospela tak, že ma neobmedzuje. S veľkosťou senzora X-Trans APS-C nepotrebujem full-frame. Moja Fuji X-shooter cesta začala s Fujifilm X10 cez X-E1 a X-T1 až po súčasnosť:

Fujifilm X-T5 s profi objektívmi Fujinon XF 16-55 f2.8, Fujinon XF 50-140 f2.8 a Fujinon XF 35 f1.4, blesk Godox TT685F.

Postprodukčne fotky dolaďujem v špičkovom programu CaptureOne Pro 22.

Verified by MonsterInsights