Jesenné inšpirácie s Fujinon

Jesenné inšpirácie s Fujinon

Tohtoročná jeseň bola veľmi prívetivá pre fotografov, ešte týždeň pred dušičkami bolo krásne teplo a slnečno. V rámci jedného dňa bolo možné fotiť snovú atmosféru vďaka inverzii a po jej rozplynutí, využiť silné slnečné lúče presvetlujúce farebné listy.

Opäť v rámci tréningu nielen športového ale aj fotografického oka som som strávil víkend iba s jedným objektívom Fujinon XF 50-140 f2.8. V sobotu popoludní som sa vybral nájsť pekné protisvetlo a farebné lístie v okolí môjho bydliska. Hoci ho poznám dôverne, aj tu je možné vždy objaviť novú inšpiráciu. Našiel som ju pred jedným z biznis centier.

Jesenný motív nájdete aj v meste

Nízko položené slnko krásne presvetlilo vlásenky a užší záber odstrihol ruch veľkomesta, výsledok vidíte na fotke v záhlaví. Skúsil som aj minimálnu zaostrovaciu vzdialenosť 1 meter. Uverili by ste, že je to fotené na Bajkalskej, na jednej z najrušnejších ulíc v Bratislave?

f2.8, čas 1000, ISO 200, 140mm

Ani ja, ani môj objektív Fujinon XF 50-140 nie sme žiadny makro preborníci, ale príležitostne sa dá využiť jeho žiletkovo ostrá kresba aj na amatérske makro. A nakoniec ešte krásna jeseň v kontexte mesta, ktorá lákala aj na športové aktivity. Fotku som fotil pre fotobanku ako ilustračné foto slnečnej jesene v meste. Zámerne som neostril na cyklistu, aby nebol rozpoznateľný a nemusel riešiť jeho súhlas.

f2.8, čas 500, ISO 200, 100mm

Pre krajšiu jeseň musíte do prírody

V nedeľu popoludní som vybehol hneď za rakúske hranice do dedinky Hundsheim, odkiaľ je pekná prechádzka na Hainburské vrchy. Tieto kopce sú veľmi podobné svojou južanskou faunou a flórou Devínskej Kobyle, keďže oba kopce tvorili breh dávneho mora. Práve na túto stranu vrchov svieti popoludnajšie slnko, ktoré som chcel využiť.

Opať som hľadal pekné svetlo a protisvetlo, Fujinon XF 50-140 to skvele zvláda samozrejme s nasadenou slnečnou clonou.

f4, čas 500, ISO 200, 140mm

Dolné Rakúsko je známe svojimi veternými elektrárňami, ktoré väčšinou prekážajú pekným krajinárskym fotkám. Ale niekedy je možné nájsť pekný záber práve s ich využitím. Skvele mi zahralo slnko v hmle, s miernou úpravou vyváženia bielej do teplejších farieb som podporil západ slnka.

f9, čas 1000, ISO 200, 140mm

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Verified by MonsterInsights